"O duchowej sile narodu świadczy również dobry sport, czyli taki, który przyczynia się do harmonijnego i integralnego rozwoju człowieka - duszy i ciała " papież Jan Paweł II
Karate > Stopnie w karate

 

SHIHAN
Godność nadawana przez autorytety w sztukach walki (grono mistrzów), osobom kształtującym oblicze karate na w kraju i na świecie, odpowiada tytułowi profesora akademickiego. W ostatnich latach bardzo często nadużywany przez tzw „mistrzów karate”, gdzie niejednokrotnie odejście od zasad fair - play (najczęściej łgarstwo dla korzyści finansowych) oraz frymarczenie. Wielu wybitnych szkoleniowców karate nie używa tej godności aby nie indentyfikować się z małostkowymi.

 
 

SENSEI
tytuł nauczyciela, mistrza karate. Popularyzującego karate, aktywnie trenującego i nauczającego

 

 
SEMPAI
starszy stopniem karateka, asystent instruktora.

W przypadku stopni uczniowskich „kyu”, poszczególne stopnie zdobywa się począwszy od 9 kyu aż do 1 kyu. Natomiast stopnie mistrzowskie „dan” w odwrotnej kolejności, tzn. od 1 dan do 10 dan. Według większości regulaminów na wszystkie stopnie kyu oraz od 1 do 5 dan obowiązują egzaminy, a od 6 do 10 dan stopnie nadawane są w porozumieniu ze światową federacją danego stylu, za wybitne osiągnięcia na polu rozwoju karate.
Kolory pasów, które mogą nosić adepci Karate Shotokan posiadający stopnie kyu i dan:


 

 
Stopień
 
Kolor pasa
 
9 kyu
 
 biały
 8 kyu
   żółty
 7 kyu
  pomarańczowy
 6 kyu
Pas zielony
 5 kyu
Pas niebieski
 4 kyu
Pas niebieski
 3 kyu
Pas brązowy
 2 kyu
 Pas brązowy
1 kyu
 Pas brązowy
1 dan - 10 dan

 

WYMAGANIA EGZAMINACYJNE: 

 

Egzamin na stopnie uczniowskie kyu