"O duchowej sile narodu świadczy również dobry sport, czyli taki, który przyczynia się do harmonijnego i integralnego rozwoju człowieka - duszy i ciała " papież Jan Paweł II
Karate > kihon

 KIHON
jest treningiem poświęconym nauczaniu i doskonaleniu wszystkich technik karate. To wielokrotne ich powtarzanie oraz łączenie poszczególnych technik w złożone kombinacje. Kihon służy doskonaleniu i perfekcji w karate.

KUMITE
oznacza "spotkanie rąk"
Wolna walka sędziowana o ściśle sprecyzowanych przepisach. Jest to forma sportowa kumite, rozgrywana na zawodach. Tu punktowane są poprawne technicznie i kontrolowane uderzenia. Jest to walka, sparing. Zaczyna się go od prostszych form jak min. Kihon-gohon-kumite, kihon- sanbon-kumite, Kihon-ippon-kumite, kaeshi-ippon-kumite , jiju-ippon-kumite ,aby dojść do wolnej walki jiju-kumite.

KATA
"FORMA", układ ściśle powiązanych ze sobą technik, bloków, ciosów. To walka z wyimaginowanym przeciwnikiem.

"Kata"
"Perfekcja twym celem"- mówią zasady, Przez nieskończoną drogę z honorem idź, Szukaj tam prawdy, nie zdrady.
Kuj swego ducha i trwaj bez końca, Tu nie ma skrótów, bądź twardy wciąż, Nie bój się bólu i lęk odtrącaj, Słabość swą siłą twych mięśni zwiąż. Ciągle się ruszaj, nigdy nie stawaj, Twój ruch- sprawdzianem twej woli, W technikę całą energię włóż, A ujrzysz śmierci kolory. Teraz bądź szybki, szansa przed tobą, Teraz zaś wolny, zastanów się, Stań się jak piasek; zwiewny i lekki, Niech piasek w kamień zamieni Cię. Bij jak maczuga, tnij jak nóż, Nie daj się myślom fałszywym zwieść.