"O duchowej sile narodu świadczy również dobry sport, czyli taki, który przyczynia się do harmonijnego i integralnego rozwoju człowieka - duszy i ciała " papież Jan Paweł II
Klub

WITAMY NA OFICJALNEJ STRONIE INTERNETOWEJ KLUBU Arawashi

 

 

 

 Klub Arawashi istnieje od 1997 roku, pomysłodawcą powołania klubu był Ryszard Stoecker – naówczas pracownik Urzędu Wojewódzkiego w Bielsku – Białej, który skusił Bogusława Hutman - Wilczka do podjęcia aktywności karate, wówczas treningi rozpoczęli pierwsi klubowicze. Nietrudno policzyć, że cieszymy się blisko dwudziestoletnią historią. Klub ciągle ewaluuje i pokaźnie się rozwija. Teraz szkoli się blisko 80 osób w różnym wieku. W naszych szeregach trenuje głównie młodzież z Żywiecczyzny, ale ostatnio dołączyli sąsiedzi zza południowej miedzy Słowacy. Wiedzę sportową - karate z elementami pedagogiki, terapii relaksacyjnej i socjoterapii, przekazuje ćwiczącym szkoleniowiec mgr Bogusław Hutman – Wilczek i trenerzy wspomagający. Niewątpliwie trenerzy poza uczeniem potrzebnych technik karate, doskonale wdrażają ćwiczenia ogólnorozwojowe, wprowadzając młodych karateków w świat wyczynowego sportu, wznosząc ich uzdolnienia z każdym kolejnym treningiem. Wakacje to również nasza aktywność, nie oddajemy się leniuchowaniu, lecz organizujemy dla naszych klubowiczów i ich rodziców obozy w atrakcyjnych miejscach nad ciepłym morzem. Dobrze umiemy to robić, bo mamy już za sobą blisko 20 takich wyjazdów i nie zamierzamy zaprzestać. Nasze wojaże to nie tylko czas z karate, ale zwiedzanie ciekawych miejsc, zabawy na plaży z piachem, wycieczki, dyskoteki, wieczory z atrakcjami i wspólne spacery. Dużo by wymieniać, po prostu zagość w obozie! Ale oprócz rekreacji przykładamy się do zdobywania sukcesów sportowych, gdyż trenowanie wybranej dyscypliny ma sens wówczas, gdy trenujący ma możliwości sprawdzenia swoich umiejętności w rywalizacji. My rozpoczynamy już we własnym środowisku. Co roku organizujemy międzygminne zawody dla dzielnych i odważnych, w których udział biorą niemal wszyscy trenujący zawodnicy. W tych zawodach każdy jest zwycięzcą, gdyż pokonanie własnego strachu i niepewności jaką niesie za sobą konkurencja karate, to jest zwycięstwo samo w sobie – jedyne i niepowtarzalne. Najstarsi zawodnicy to grupa bojowa, biorą udział w zawodach rangi najwyższej. Startujemy w turniejach organizowanych na różnych szczeblach – od rozgrywek międzygminnych, po mistrzostwa kraju, Europy, a nawet świata. Szkolimy wszystkich w każdym wieku. W naszym klubie spotkasz mistrzów Polski, Europy i Świata. Ty również możesz zostać jednym z nich! Podejmij ryzyko trenowania karate w naszym klubie, zapraszamy!

 

 

 

 

......... młodych mieszkańców gmin Żywiecczyzny,  pozwól znacząco urosnąć swojej pozycji społecznej a zyskasz prestiż wśród życzliwych Ci ludzi. Będziesz bardziej doceniony przez przyjaciół i znajomych i - w ogóle - sam siebie bardziej polubisz!

 

W Klubie przeprowadzane są treningi dla kręgów: początkujących, zaawansowanych, karate sportowego i samoobrony.
 Klub posiada licencje związku sportowego na branie udziału we współzawodnictwie sportowym na podstawie prawa sportowego.
Zajęcia prowadzi mgr Bogusław Hutman – Wilczek oraz zaproszeni szkoleniowcy

W zakresie swojej działalności zaprasza wszystkich na treningi Karate i SAMOOBRONY. Treningi prowadzone są przez wykwalifikowaną kadrę instruktorską, posiadającą duże doświadczenie w pracy z dziećmi i młodzieży. Klub oferuje atrakcyjną formę treningów zapewniającą właściwy rozwój psycho-fizyczny dzieci i młodzieży, udział w obozach, seminariach i zawodach sportowych w kraju i zagranicą. W ramach członkostwa w Klubie oferujemy naukę wielu różnorodnych sztuk walki, kształtujących zarówno sferę fizyczną jak i psychiczną uczestników zajęć. Oferta dla adeptów karate, wschodnich sztuk walki jest w naszym klubie najkorzystniejszą w regionie i świadczą o tym wyniki w kraju oraz zagranicą, jakie osiągają trenujący karate zawodnicy w Klubie Arawashi.
 

  ---------------------

 

POWODY ŻE DZIECI I MŁODZIEŻ POWINNY ĆWICZYĆ KARATE

"Mojemu synowi bardzo dokuczano w szkole, więc mój mąż zapisał go na karate. Z początku się sprzeciwiałam. Jako psychiatra i pacyfistka obawiałam się, że to rozwinie u dziecka agresję. Cieszę się, że zdanie mego męża przeważyło. Mój syn zaczął zachowywać się w sposób, który zyskał mu uznanie u innych dzieci. Teraz wierzę, że dzieci, które czują się mniej zagrożone agresją, mogą być właśnie mniej na nią narażone".
(dr Chuncey Iryine)

Samoobrona jest często pierwszym powodem, dla którego rodzice zapisują dzieci na karate. Powinna być ostatnim. Trening sztuk walki to coś więcej niż kopanie i uderzanie. Może być katalizatorem dla ukształtowania się pewności siebie, stanowczości, umiejętności dążenia do celu, spokoju i koncentracji. Tak, może pomóc dziecku w kłopotach ze starszymi, silniejszymi rówieśnikami, ale w sposób, który uczy dziecko odpowiedzialności za nowo nabyte umiejętności. Według Nicholasa Cokinasa, każdy rodzic powinien dążyć do tego, aby dziecko umiało dwie rzeczy - karate i pływać.

Piękno pod presją
Ernest Hemingway oznajmił, że odwaga jest pięknem pod presją. Sztuki walki uczą takiej gracji. Forma jest prosta: przyłożyć małą ilość presji, nauczyć ucznia radzić sobie z nią, potem przyłożyć więcej.
Pierwsza "klasa" dla początkującego opiera się na stawaniu twarzą w twarz z kontrpartnerem. Nowi uczniowie stają w parach i jeden ćwiczy opanowanie, podczas gdy drugi ćwiczy tradycyjny okrzyk bojowy (kiai) i uderza w kierunku twarzy partnera (z bezpiecznego dystansu). To pierwsze ćwiczenie jest prawdopodobnie łatwiejsze dla atakującego (ton) niż dla broniącego się (uke). Gros początkujących jest tak napięta jak cięciwa łuku. Wzdrygają się przy każdym okrzyku. W miarę jak mijają tygodnie, uczą się stać spokojnie w obliczu takiego zagrożenia. Jest to znane jako zachowanie spokoju podczas burzy. Ich bicie serca stanie się normalne, będą stać z uwagą, ręce przestaną się pocić a wzrok skupi się na kompanie. Ta nowa zdolność służy uczniom w sprawach, które wykraczają poza salę treningową (dojo). Rodzice często zauważają zmiany w swoich dzieciach. Mówi Donna Freedel - o swoim synu, posiadającym pomarańczowy pas w karate: "Steven stał się bardziej stanowczy. Jest w stanie zbliżyć się bez uprzedzeń do dorosłych co uprzednio było dla niego trudne". Sztuki walki są praktycznym kursem w treningu stanowczości. Niektórzy psychiatrzy zalecili nawet trening sztuk walki pacjentom, którym brakuje stanowczości. Sprostanie sztucznemu zagrożeniu powoduje, że faktyczne zagrożenia są, przy porównaniu, łatwiejsze.

Pełnione role
Rodzice odkryją, że karate przyczynia się do rozwoju umiejętności zdobywania celów. Dobre szkoleniowiec tworzy przestrzeń do pozytywnych wzorców zachowań. Uczniowie pracują, by poprawić swoje umiejętności jak najlepiej potrafią. Znajdziesz dzieci w wieku sześciu, siedmiu lat, które zapamiętały setki ruchów. Albo babcię, która przełamując stereotyp trenuje razem z córką, lub też ważnego księgowego, który zrzuca swój trzyczęściowy garnitur i wkłada kimono, aby zgubić kilka kilogramów. Jest też fizycznie upośledzony osobnik, który poprzez trening sztuk walki pokonuje całe lub część swojego inwalidztwa. Sale sztuk walki są miejscami, gdzie zwyczajni ludzie stają się nadzwyczajni poprzez nadzwyczajną determinację. Dzieci obcujące z tego typu uporem w dążeniu do celu mają większą szansę ukształtowania tej cechy swojej osobowości.
  

-----------------------

 

 

Myślenie w ruchu
Po dwóch lub trzech latach treningu dzieci mogą już wchodzić w stan koncentracji podczas wykonywania kata. Chociaż uczą się ruchów tych form świadomie, w wyższych stadiach treningu kata są wykonywane podświadomie. To stwierdzenie odpowiada temu, co naukowcy uważają za przełączenie funkcji lewej na prawą półkulę mózgową. Mówi się, że lewa półkula mózgu jest odpowiedzialna za logiczną, świadomość "biurokratyczną stronę", podczas gdy prawa jest uważana za bardziej twórczą i płynną. To może tłumaczyć tradycyjne powiązanie pomiędzy koncentracją i sztukami walki. Karate na wyższym poziomie można więc porównać z koncentracją w ruchu.

 

 

 

--------------

 

Pożytki fizyczne
Karate jest zbliżone do baletu ze względu na podobne wymagania względem koordynacji ruchowej. Zarówno górna jak i dolna część ciała musi wykonywać zawiłe, skoordynowane ruchy. "Zacząłem uczyć moje dziecko sztuk walki gdy miało niecałe cztery lata - mówi psychiatra dr Jilbert Lewis - Rozwój neurologiczny w tym wieku jeszcze występuje i czuję, że lekcje karate, gimnastyki lub tańca są pomocne." Niektóre zawodowe drużyny lekkoatletyczne używały treningu karate, aby polepszyć formę. Brak koordynacji ruchowej u dzieci może znaleźć najlepsze lekarstwo dla rozwinięcia równowagi i płynności ruchów właśnie w sztukach walki. Pojemność płuc jest również powiększana poprzez trening sztuk walki. Tętno w treningu kata w karate są porównywalne do występującego przy bieganiu. Maksymalne wartości tętna mogą być osiągnięte podczas walk treningowych. Gibkość jest standardową częścią treningu sztuk walki. Nie ma nic zadziwiającego w tym, że adept może wykonać kopnięcie powyżej głowy, wielu karateków wykonuje "szpagat". Młodym łatwiej wykonywać te ćwiczenia ze względu na właściwą ich wiekowi gibkość. Sport, który rozwija gibkość, czyni młodego adepta mniej podatnym na kontuzje i bardziej elastycznym w późniejszym życiu.



  --------

 

 

Rozbrajanie agresorów
Każdy rodzic, który pamięta, jak to jest "obrywać" od innych w szkole, będzie chciał zaoszczędzić podobnych doświadczeń swojemu dziecku. Osobnik znęcający się nad słabszymi z reguły ma niską samoocenę i potrzeba czucia się silnym powoduje, że szuka ona słabszych od siebie. Wyczuwa odznaki słabości jak niechęć do spojrzenia w oczy, zgarbiona postawa, przy zaczepce szybki oddech, łamiący się głos i niepewność w odpowiedziach. Przeciwnie do tego, co rodzice mogliby sądzić, trening sztuk walki nie przygotowuje dzieci na otwartą rozgrywkę z "zaczepiaczem"; raczej powoduje wygaszenie sygnałów prowokujących agresję. Sztuki walki uczą patrzeć przeciwnikowi w oczy. Sparing uczy kontroli oddechu. Praca nad pozycjami jest integralną częścią rozwijania równowagi, siły i szybkich przemieszczeń. Uczniowie uczą się odpowiadać na pytania zdecydowanym głosem. W większości przypadków agresor jest pokonany nie przez walkę, lecz przez spokój i pewność siebie adepta sztuk walki. Tak więc umiejętność samoobrony nie wynika tylko z określonych umiejętności fizycznych, ale opiera się również na cechach psychicznych, które młody adept karate wykształca w sobie poprzez systematyczny trening. Jak zorientowaliśmy się, trening karate oferuje nabycie pożądanych cech charakteru, zdobycie sprawności fizycznej, umiejętności współżycia z grupą koncentracji do czego gorąco zachęcam.

 

------

 

JIM WILTENS

FUNDAMENTY UŻYCIA TRENINGU KARATE W KOREKCJI WAD POSTAWY

Zgodnie ze współczesnymi badaniami ok.45% dzieci ma wady postawy. Zaś ok.12% skoliozy, lordozy i kifozy (boczne, górne, dolne skrzywienia kręgosłupa). W wielu przypadkach skolioza powstaje już w okresie wczesnego dzieciństwa. Nie leczona lub leczona wadliwie może powodować zmiany kończące się interwencją chirurgiczną. W większości przypadków mamy do czynienia ze skoliozami idiopatycznymi tzn. niewiadomego pochodzenia. Przypuszcza się z bardzo dużą dozą prawdopodobieństwa, że skoliozy te spowodowane są zachwianiem równowagi sił mięśniowych (asymetria tych sił) po obu stronach kręgosłupa spowodowaną najczęściej nawykowymi przykurczami. W okresie szybkiego rośnięcia dziecka tzn. 7-10, a następnie 13-16 lat wyżej wspomniane zaburzenia dynamiki mięśni powodują, zgodnie z prawem Scherba, nierównomierny nacisk na powierzchnie stawowe i asymetryczny rozrost kości pogłębiający istniejącą już wadę. Dotychczasowe leczenie polegało na stosowaniu symetrycznych ćwiczeń usztywniających kręgosłup (tworzenie gorsetu mięśniowego), powodując utrwalenie istniejącej już różnicy sił poszczególnych mięśni. Również istnienie przykurczów w pasie barkowym i biodrowym powoduje zachwianie prawidłowej dynamiki rozwoju kręgosłupa. Wspomniane przykurcze spowodowane akinezą oraz nawykowymi zachowaniami (pseudo wygodne meble) dodatkowo utrwalane (w myśl dotychczasowych zasad) ćwiczeniami symetrycznymi często powodują zwiększenie i przyspieszenie rozwoju istniejącej już wady. Zgodnie z obserwacjami prof. Tomasza Karskiego korekcja wady powinna sił rozpoczynać od przywrócenia równowagi siły mięśniowej poprzez ćwiczenia rozciągające (rozciągnięcie przykurczonych mięśni). 7-letnia obserwacja zawodników Sekcji Karate Shotokan oraz szczegółowe badania ponad 120 zawodników wyżej wymienionej sekcji pozwoliły na sformułowanie podobnych wniosków ze wskazaniem na karate, jako dyscypliny sportu, gdzie ćwiczenia rozciągające są punktem wyjścia do treningu kształtowania poszczególnych technik właściwych tej dyscyplinie. Analizując techniki karate, specyfiką treningu, motywacją, "modą" na dyscyplinę i niewielkie koszty związane z jej uprawianiem, łatwo dojść do wniosku, że w 100% spełnia ona wymogi idealnego treningu korektywnego. Dodatkowo specyficzna, orientalna dyscyplina panująca na treningach karate¸ łącząca formę ścisłą ćwiczeń z koncentracja, nie do przyjęcia w innych dyscyplinach sportu, a bez oporów akceptowana przez karateków, ułatwia zarówno prowadzenie zajęć w sensie organizacyjnym jak i dokładne egzekwowanie poprawności ruchu. Zajęcia karate odbywają się w ściśle określonym, ale tanim stroju, gdzie hierarchia zawodników zależna od posiadanych kolorów pasów (kyu) określa pozycję w grupie oraz stosunek do pozostałych kolegów rozpoczynają się zawsze ukłonem trenerowi oraz chwilą koncentracji. Po rozgrzewce i rozciąganiu dalszy trening prowadzony jest w pozycjach ściśle określonych - skorygowanych, zaś dokładności forma ruchu może być porównywalna tylko z gimnastyką fińską, górując jednak nad tą ostatnią celowością wykonywanych technik, a więc motywacją. Niebagatelne znaczenie ma tutaj moda na trening wschodnich systemów walk oraz niskie koszty treningu ograniczające się jedynie do zakupu karate-gi i pasa. Techniki karate bazują na szybkości i dynamice, jak największym zakresie ruchu, jego celowości i dokładności. Bardzo dokładnie opisane pozycje i techniki karate, zadziwiająco zbieżne z wymogami ćwiczeń korekcyjnych powodują jego wielką przydatność dla potrzeb rehabilitacji. Szczególnej uwadze należałoby polecić rodzaj wykonywanego w karate ruchu. Jest to ruch wielopłaszczyznowy, obszerny, kończący się rotacją i wymagający maksymalnego rozciągnięcia mięśni. Cel, jakim jest osiągnięcie technicznej perfekcji, powodującej konieczność rozćwiczenia wszelkiego typu przykurczów tzn. korekcją przyczyn wszelkich wad postawy. Wzmocnienie zaś mięśni w całym zakresie ich długości - bez przykurczu - powoduje utrwalenie pozytywnych efektów korekcji.