"O duchowej sile narodu świadczy również dobry sport, czyli taki, który przyczynia się do harmonijnego i integralnego rozwoju człowieka - duszy i ciała " papież Jan Paweł II
Aktualności

10 - 08 - 2011

ZAWODNICZKA „ ARAWASHI” TRZECIA NA ŚWIECIE !

Ogromny sukces odniosła Monika Wojtas,  zawodniczka z Klubu Arawashi z Wieprza, która  wywalczyła brązowy medal w konkurencji walk kumite na Mistrzostwach Świata w karate – Fudokan w Wałczu. Sukces ten jest ukoronowaniem wieloletnich treningów i startów w zawodach karate.

Przygodę z karate Monika rozpoczęła ponad 12 lat temu, czyli  pasję swoją realizuje  już ponad połowę swojego  życia!

- Na początku musiałam stoczyć dużą batalię, żeby w końcu rodzice pozwolili mi wziąć udział w treningach. Było to związane ze stereotypem ninja, który gołymi pięściami bije w ściany bądź głową rozwala deski. Mit ten jednak szybko został rozwiany po spotkaniu rodziców z trenerem Bogusławem Hutmanem - Wilczkiem. Zaczęłam, więc treningi karate w klubie Arawashi  w Wieprzu, jednocześnie kończyłam SP w Bystrej, później Gimnazjum nr 2, I LO im. M.Kopernika oraz Szkołę Muzyczną I stopnia ( wszystkie w Żywcu). Aktualnie studiuję psychologię na Uniwersytecie Śląskim w Katowicach, co od zawsze było moim marzeniem -  podkreśla Monika.

- Odkąd tylko pamiętam brałam udział w różnych klubowych zawodach, ale przez pierwsze kilka lat nie udało mi się zdobyć żadnego medalu, gdyż na drodze stawała mi w większości zdarzeń Karolina Klimczak, obecnie studiująca w USA. Nie poddawałam się jednak dzięki wsparciu rodziców i trenera. Z czasem zaczęłam zdobywać więcej miejsc medalowych, a zawody, na które się wybieraliśmy były coraz wyższej rangi.

- Pierwsze "duże" zwycięstwo w moim życiu zaliczyłam na Międzywojewódzkich Mistrzostwach Młodzików w 2007 roku. Potem były różnego rodzaju zawody, na które jeździłam z innymi zawodnikami z klubu. Gdy usłyszałam, że zostałam zakwalifikowana do Mistrzostw Świata (a stało się tak dlatego, że zdobyłam brązowy medal na Mistrzostwach Polski w kwietniu 2013 r w Warszawie), nie wierzyłam, że będę zdolna wziąć w nich udział. Jednak znowu wsparcie najbliższych i trenera zmotywowało mnie do działania. MŚ trwały trzy dni, od 29.11. do 1.12.2013r. Były to zarazem dni oczekiwania oraz napięcia. Wzięło w nich udział ponad 840 zawodników z 22 reprezentacji narodowych. Wbrew najśmielszym oczekiwaniom udało mi się zdobyć brąz.- podkreśla Wojtasówna.

- Start w zawodach to nieodłączny element treningu sztuk walki. Udział w rywalizacji sportowej daje możliwość praktycznego zastosowania i sprawdzenia zdobytych umiejętności w rywalizacji na macie, a to nie to samo co trenowanie w klubie – mówi  szkoleniowiec Moniki Bogusław Hutman - Wilczek.

 

- Udział w rywalizacji sportowej wymusza na trenujących potrzebę ciągłego doskonalenia się i utrzymywanie ciała w doskonałej formie fizycznej oraz doskonałej kondycji psychicznej - dorzuca prezes „Arawashi” Ryszard Stoecker. To niezwykle motywujące dla młodych zawodników.

  foty niebawem się pojawią